WIELKI POST W NASZEJ PARAFII

Środa Popielcowa – Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem godz. 8.00, 9.30, 17.00

Droga krzyżowa – piątek godz. 17.30

Gorzkie żale – niedziela po Mszy św. o godz.10.00

Z orędzia papieża Franciszka na Wielki Post 2022 – W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10a).

Wielki Post jest czasem sprzyjającym osobistej i wspólnotowej odnowie, prowadzącej nas do Paschy Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. Dobrze nam zrobi, jeśli na początku naszej wielkopostnej drogi w 2022 roku, zastanowimy się nad napomnieniem św. Pawła do Galatów: „W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas (chairós), czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10).

Pod jednym z naszych „ukraińskich” postów: na Facebooku ktoś napisał: „Jutro jest środa popielcowa. Napiszcie coś na temat Wielkiego Postu i jak dobrze się przygotować do Wielkanocy”. No to proszę bardzo.

Post, także Wielki Post, nie jest w chrześcijaństwie jakąś techniką służącą nawiązaniu kontaktu z bóstwem czy uzyskaniu jego przychylności. Nie jest też wyłącznie tradycją. To raczej gest miłości, wyjścia na przeciw Zmartwychwstałemu. A On najczęściej ukazuje się nam w bliźnich. Tu i teraz. Dlatego post – Wielki Post – nie jest i nie może być oderwany od naszego „tu i teraz”. A nasze „tu i teraz” to Polska w marcu 2022 r., obok której toczy się wojna, do której przyjeżdżają uciekający przed przemocą.

Ten kontekst pokazuje, jak mamy tu i teraz odczytywać słowa księgi Izajasza: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków”.

Nie będę Ci mówił, co masz robić. Niech każdy sam oceni, co w jego sytuacji oznaczają dziś te słowa. Zwrócę uwagę tylko na jedno: zanim zaczniesz wołać o pokój dla Ukraińców, zadbaj o pokój ze swymi bliskimi. Otwórz swą kieszeń na potrzebujących ze Wschodu, ale nie pozwól, żeby były one zamknięte dla Twoich najbliższych. Jeśli rozumiesz, że trzeba powitać czułym uśmiechem przybyszów z kraju dotkniętego wojną, pamiętaj, by obdarzać nim także swych domowników. Inaczej twój antywojenny wysiłek będzie tylko karykaturą.

Post, jałmużna, modlitwa – klasyczne drogowskazy Wielkiego Postu. Nudne i powtarzające się co roku. Odczytane na nowo w nowej sytuacji kryją w sobie cały ocean możliwości.

Źródło: Gość Niedzielny